YEŞİL ÜZÜMLÜ

Fethiye şehir merkezine 18 km. uzaklığıyla Toros Dağlarının eteklerinde yer alan etrafını çevreleyen yeşil çam ağaçlarına sahip olan Üzümlü Köyü, bu özelliğinden dolayı “Yeşil Üzümlü” adıyla bilinir.

Villa kiralama olanağı olan Üzümlü Köyü, yakınındaki yüksek bir dağın üzerinde kurulmuş Likya Medeniyetine bağlı Cadianda bölgesinin altında, komşusu İncirköy ile paylaştığı verimli bir platoda yer almaktadır. 

Adından da anlaşılacağı üzere köyün çevresi yemyeşil bitki ve ağaçlarla kaplıdır. Yeşil rengin her tonuna rastlayabileceğiniz Üzümlü Ovası, Fethiye’nin önemli ovaları arasında yer alır. Deniz seviyesinden 500 metre yüksekte, Fethiye merkezi ve çevresindeki plajlardan serin olması ve şehir merkezine yakınlığı nedeniyle, yaz aylarında konaklama amacıyla tercih edilen yerler arasındadır. 

Üzümlü Köyü’nün kalbi olarak kabul edebileceğimiz merkezi, birkaç tane dükkan, saç böreği yapan ev hanımları, el işi kilim ve dekorasyon ürünlerinin hazırlandığı küçük atölyeler, bu köyde yaşayan insanların geleneksel buluşma noktası kabul edilen çay evleri ve bir camiden oluşur.

Köyün merkezindeki çay evlerinin birinden çayınızı içip, merkezden dışarıya doğru uzanan, özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Üzümlü’nün bu dar sokaklarında yürürken, güzel eski Osmanlı evlerine rastlayabilirsiniz. Evlerinin dışında oturan kadınların geleneksel pedal tezgahlarında saf pamuktan dokuduğu dastarları görebilirsiniz. Benzer dokumacılık ürünleriyle Üzümlü Köyü Fethiye’de adını duyuran önemli yerleşim yerlerinden birisidir.

Üzümlü’de köyün lezzetli taze ekmeğini satan kendi fırını, et ve mangal düşkünleri  için kasap ve kendin pişir kendin ye lokantaları, temel ihtiyaçlarınız için marketler, geleneksel kıyafetlerin satıldığı küçük mağazalar vardır. Cuma günleri köyün merkezinde taze meyve ve sebze satın alabileceğiniz Pazar kurulur. 

Üzümlü Köyü tüm turizm yoğunluğuna rağmen öz kültürünü kaybetmemiş, hayat dolu ve nazik insanlarıyla geleneksel bir Türk köyüdür. Bu özelliğiyle sokaklarında yürürken keçilerinin veya ineklerinin arkasında yürüyen, onları otlatmaya götüren insanları görürseniz şaşırmayın.

Üzümlü Köyü ve havuzu dışarıdan görünmeyen villa; sakin, sessiz, huzurlu bir ortamda dağ manzarası eşliğinde dinlenmek ve gevşemek isteyen siz misafirlerini Nisan ayından Ekim ayının sonuna kadar ağırlayabilir.

Üzümlü Köyünde neler yapılabilir?

Sabah uyandıktan sonra balkonunuza çıkıp tertemiz bir köy havası soluyabilir,

Havuz manzaralı balkonunuzda ailecek kahvaltınızı yapabilir,

Kahvaltıdan sonra özel havuzunuzda yüzebilir,

Öğle yemeği ve yemek sonrası Türk kahvesi keyfiniz için köyün merkezine gidebilir,

Yol kenarında sebze ve meyve satan köylülerden taze ürün alabilir,

Dönüşte kiralamış olduğunuz villanızın havuz başında güneşlenebilir,

Akşam da ailenizle havuz başında güzel bir mangal keyfi yapabilirsiniz.

Üzümlü Köyüne nasıl gidilir?

Fethiye’ye 18 kilometre uzaklıktaki Üzümlü’ye, şehir merkezindeki eski garajdan kalkan minibüsler ve Fethiye Belediyesi’ne ait otobüslerle gidebilirsiniz. Kendi aracıyla gelmek isteyen misafirler fazla trafik yoğunluğuna sahip olmayan yeni yapılmış yoluyla siz tatilcilere rahat bir ulaşım sağlayacaktır.

Üzümlü villa kiralama nasıl yapılır?

Üzümlü villa kiralama için sayfamızın en üstündeki kiralık tatil evleri başlıklı sayfamızı ziyaret ederek beğendiğiniz kiralık villalar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İsterseniz beğendiğiniz villanın detay sayfasındaki Rezervasyon Yap bölümünden, isterseniz bizi 0544 850 8020 numaralı telefonumuzdan arayarak beğendiğiniz villayı kiralayabilirsiniz.

Yeşil Üzümlü Köyü fotoğrafları