KAYAKÖY FETHİYE

Kayaköy Tarihi

Eski adı Levissi olan KayaköyLikyalılar dönemi’nde Karmilassos’un karşısındaki tepenin eteklerinde kurulmuş olan bir yerleşim bölgesidir. Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan Lozan Antlaşması gereği yapılan nüfus değişimi sonucunda, Kaya Köy’de yaşayan Rum halkı ile, Batı Trakya’da yaşayan Türk halkı, karşılıklı olarak yer değiştirmişlerdir. Mübadeleden önce Rum nüfusun yaşadığı bu evler, koruma altına alındıkları için yerleşimi kapalı tutulmuş, bu nedenle de ter edilmiş bir görünüme bürünmüştür.

Antik yaşamı boyunca, çevresindeki köylerle dostluk ve kardeşlik ilişkisi kurarak varlığını sürdüren bu köy, günümüzde Türk – Yunan ilişkilerinde dostluk ve barışın simgesi haline gelmiştir.

Kayaköy’de neler yapılabilir ve nereler gezilebilir?

Alt katları kiler olarak kullanılan ve her biri 50 metrekare civarında olan Kayaköy evlerinin en belirgin özeliklerinden birisi de, birbirinin manzarasını kapatmaması ve birbirinin ışığını kesmemesidir. İkişer katlı olan bu taş evlerin giriş katlarında, yağmur sularının toplandığı zemin altı sarnıçları vardır. Kayaköy’de , tarihi kalıntılar olarak, her biri 60 santimetre kalınlığında taş duvardan yapılmış iki binden fazla ev, çok sayıda şapel, iki büyük kilise,  bir okul ve bir gümrük binası bulunmaktadır.

Kayaköy’de kök boyası tekniği ile elde edilmiş özgün renklerle yapılan Kaya Halıları ile Kayaköy’de yetiştirilen üzümlerden yapılmış şarapların sunulduğu şarap evlerinin ürünlerinin görmek ve satın almak da mümkündür. Çok sayıda restaurant ve eğlence yerlerinin bulunduğu Kayaköy’de, özellikle “Kendin pişir, kendin ye” tarzındaki mangal başı eğlenceleri dikkati çeker.

Kayaköyde bulunan at çiftliklerinden temin edilebilen atlarla Kayaköy’de gezilebilir.

Atv denilen 4 tekerlekli motorlarla yürümenin zor ve uzun zaman alacağı rotalara yapılan sürüşler ile Kayaköy tarihi evlerini birçok noktadan görebilir, normal araçlarla gidilemeyen noktalara giderek eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Kayaköy’e gelip de kuyubaşı denilen cami, ekmek fırını ve çay kahve içebileceğiniz kahvehanelerin olduğu köy merkezini ziyaret etmeyi unutmayın.

Eğer acıkırsanız Hisarönü – Ovacık tarafından gelen yolda köyün hemen girişinde bulunan İsmail’in Yeri adlı saç börekçisini ziyaret etmeniz tavsiyemizdir. Patatesli, otlu-peynirli, kıymalı ve çikolatalı saç böreklerinin yanında, ayranı da çok meşhurdur.

Kayaköy’e nasıl gidilir?

Kayaköy’e ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezindeki yeni cami’nin arkasında bulunan minibüs duraklarından her yarım saatte bir kalkan dolmuşlar, gece 23.00’e kadar seferlerine devam etmektedirler. Kendi araçlarıyla gitmek isteyen tatilciler Fethiye şehir merkezinden başlayarak, Fethiye Kalesinin arkasından geçen yolu kullanıp, yemyeşil çam ormanlarının içinden geçerek 10 dakikada Kayaköy’e ulaşabilir. Bu yolu kullananlar Kayaköy’e varmadan önce inişte yol kenarında durarak karşılarındaki tepede duran eski Rum evlerini görebilir. Kayaköy’e ulaşmak için diğer bir yol ise yine Fethiye merkezinden başlayıp Ölüdeniz yolu üzerindeki Ovacık ve Hisarönü mahallelerini geçerek Kayaköy’ün merkezine varır.

Kayaköy'de nerede kalınır?

Kayaköy villa kiralama veya kayaköy havuzu dışarıdan görünmeyen villalar ile tatil terciklerinize göre konaklayabilir, birbirine yakın villalar ya da geniş aile villaları kiralayarak tüm aileniz veya arkadaşlarınızla özel villalarda tatil yapabilirsiniz.

Kayaköy Gezilecek Yerler

Kayaköy’den Ölüdeniz’e Likya yürüyüş yolunu takip ederek yürüyüp farklı bir deneyim yaşanabilir.

Babadağ’dan paraşüt ile atlayıp Kayaköy üzerinde uçabilir ve Kayaköy’ü çok farklı bir açıdan resmedebilirsiniz.

Gemile Koyunda güneşlenip denize girebilirsiniz ve hatta ailenizle birlikte mangal yapma şansınız bile var. İmkan dahilinde Gemiler Koyunun karşısında bulunan Nicholas Adası’na anlaşacağınız bir botla gidilebilir ve tarihi kalıntılar gezilebilir.

Kayaköy’de meşhur Cinbal Mangal Evini ziyaret edip öğle yemeği yada akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Kayaköy fotoğrafları