KALKAN ANTALYA

Türkiye'nin güzel turkuaz sahil kasabalarından biri olan Kalkan, büyük otel ve turistik tesislerin istilasına uğramamış, deniz manzaralı villalar ile ünlenmiş, huzurlu bir Akdeniz balıkçı kasabasıdır. Kalkan, bu özelliğiyle Türkiye'nin her zamanki tatil beldelerinden daha sofistike bir yaz tatili arayanlara hitap ediyor. Bu müthiş Akdeniz sahil kasabasından büyülenmeden dönemeyeceksiniz. Hatta Herodot, Kalkan için “Dünyanın yıldızlara en yakın yeri” demiştir.

Kalkan farklı tatil anlayışına sahip insanların kendilerine göre bir şeyler bulabileceği bir turizm bölgesidir. Doğal Akdeniz mimarisine sahip dar sokaklarını gezerken, doğal güzelliklerinin zevkine varabilirsiniz.

Kalkan Nerededir?

Antalya’nın en uzak mahallesi olan Kalkan, Kaş’a bağlıdır ve Antalya’nın batısında yer alır. Karşısında Yunanistan’ın Meis adası bulunan Kalkan, Fethiye ilçesine de çok yakındır ve etrafı deniz manzaralı ormanlarla çevrilidir.

Kalkan’a Nasıl Gidilir?

Kendi aracınızla gelmek isterseniz hem Antalya – Fethiye sahil yolunu kullanabilir hem de yayla yolunu kullanabilirsiniz. Fethiye merkezden 70km. uzaklıktadır. Eğer uçakla gelmek isterseniz en yakın havalimanı Dalaman’dır ve Kalkan’a 120km. uzaklıktadır. Burada araç kiralayabilirsiniz. Otobüsle gelmek isterseniz, önce Havaş ile Fethiye otogarına daha sonra buradan hareket eden Kalkan otobüslerine binebilirsiniz.

Kalkan’a Ne Zaman Gidilir?

Kalkan’da tipik Akdeniz iklimi görülür. Nisan ayından Ekim ayının sonuna kadar güneşli yaz mevsimi günleri tercih edilir. Sıcak yaz dönemi aynı zamanda deniz sezonu da olduğundan hem yerli hem de yabancı bir çok tatilciye ev sahipliği yapmaktadır. Mayıs ve Eylül ayları hem sıcaklıkların fazla olmaması hem de çok kalabalık olmamasının fiyatlara olumlu yansımasıyla yerli tatilcilerin en fazla geldiği aylardır.

Kalkan’da Nerede Kalınır?

Kalkan küçük butik oteller ve pansiyonlara ev sahipliği yaptığı kadar, tatillerini yabancı gözlerden uzak kiralık villada tatil ya da kalkan villa kiralama yapmak isteyen tatilcilere de bir çok seçenek sunmaktadır.  Bütçenize ve zevkinize uygun Kalkan kiralık villa ya da Kalkan yazlık apart daire bulabilirsiniz. Siz de kiralık villada tatil sayfamızı inceleyerek kendi evlerini kiralayan ev sahiplerinin lüks evlerinde alternatif bir tatil yaşayabilirsiniz.

Kalkan’da Ne Yapılır?

Kalkan denilince ilk akla gelen tertemiz kumlu plajları ve turkuaz mavisi denizidir. Benzersiz güzellikteki temiz, masmavi denizin sularında yazın sıcağından kurtularak serinlemek, kış aylarının bedenimizde bıraktığı soğuğu güneşlenerek atmak ve dalış yaparak deniz altının farklı dünyasını keşfetmek için Kalkan harika bir yerdir.

Farklı özelliklere sahip plajlarından tarihi antik kent içerisinde bulunan Patara Plajı, fotoğraflarındakinden daha güzel mavi tonlara sahip Kaputaş Plajı, çevresindeki ağaçların ardındaki Büyük Çakıl Plajı, Limanağzı, Fırnaz Koyu ve Mavi Mağara güzel yaz günlerinde ziyaret edip ailenizle birlikte keyifli saatler geçirebileceğiniz önemli turistik plajlardır.

Kalkan’a fazla uzak olmayan Letoon, Xanthos, Simena gibi tarihi antik kentleri ziyaret edebilir, 30 dakika uzaklıkta bulunan Saklıkent Kanyonu’nun serin sularında yazın üzerinizdeki sıcaklığı atabilirsiniz.

Tekne turu yapmayı sevenler, içinde Kaleköy ve tarihi antik batık kenti de görmenizi sağlayan Kekova tekne turunu değerlendirebilir. Ayrıca mavi bayraklı Akvaryum Koyunda da yüzmenin farkını yaşayabilirsiniz.

Yunanistan vizesi bulunanlar Kalkan’ın karşısında bulunan Meis adasına günübirlik gezi yapabilir.

Kalkan’daki seyahat acenteleri ile yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilir, bölgedeki çeşitli tarihi ve turistik yerlere ziyaret eden jeep safari ve turlara katılabilirsiniz.

Kalkan Fotoğrafları