GÖCEK

Büngüş, Yassıcalar, At Bükü, Boynuz Bükü, Taşyaka Koyu, Sıralı Bük, Sarsala ve Hamam Koyları, Göcek kasabasına bağlı, görülmeye değer güzellikte olan koy ve adalar arasında yer alır. Taşyaka Koyu, şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun, koydaki bir taşın üzerine çizdiği balık resminden dolayı, “Bedri Rahmi Koyu” olarak da anılmaktadır. Deniz suyunun son derece temiz olması nedeniyle her yıl “Mavi Bayrak” alan Göcek Kasabası, doğal yat limanına sahip olmasının yanında, Kayra ve Likya uygarlıkları’nın tarihi kalıntılarını üzerine taşır. Bazı koylarda suyun altında kalan antik şehir kalıntılarına rastlanmaktadır.

Kent yaşamının monoton ve gerilimli koşuşturmacasından sıkılanlar için ideal bir tatil yeri olan Göcek kasabasına gelmek için, hava, deniz ve karayolundan birini tercih edebilirsiniz. Hava yolunu tercih edenler, Dalaman Havaalanı’na inip, oradan karayoluyla Göcek’e gelebilirsiniz. Karayoluyla yapacağınız seyahatte sizlere yol boyunca sıralanmış çam ağaçları ve oksijen dolu bir hava eşlik edecektir. Deniz yoluyla dünyanın bütün limanlarına açılan Göcek Yat Limanı, masmavi denizi ve iskelesi ile sizi konuk etmeye hazırdır.

Fethiye-Muğla yolu üzerinde, Fethiye’ye 37 kilometre uzaklıkta olan şirin bir kasabadır Göcek. İskelesinden çevre koy ve adalara günübirlik tekne turları düzenlenir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yat kulüplerine üye denizcilerin birbirine; “Türkiye’nin Göcek Koyları’nı mutlaka görün. Çünkü Göcek, doğa ve tarihin iç içe olduğu muhteşem bir yerdir” diye mesaj çektikleri bilinmektedir. Bu ve benzeri tanıtımlar sonucunda, Göcek koyları’na, dünyanın dört bir yanından gelen binlerce tekne, Göcek Yat Limanına demir atmıştır. Göcek, Türkiye’de yatçılar tarafından yeni yeni keşfedilen, doğa güzellikleri bozulmamış bir balıkçı beldesidir.

Kapıdağ Yarımadası ile Fethiye Körfezi’nin kıyıya ulaştığı noktada bulunan Göcek, doğal bir liman olarak, önce yatçıların ilgisinin çekmiş, daha sonra karayoluyla gelen yabancı turistler için de vazgeçilmez bir tatil beldesi olmuştur.

Göcek fotoğrafları