ÇALIŞ PLAJI FETHİYE

Fethiye şehir merkezine 5 km. uzaklıkta olan Çalış Plajı, Fethiye merkezinde denize girilen ve üzerinde birçok turistik tesisi barındıran şirin bir yerdir. Gündüz denize girmenin, akşamüzeri adaların üzerinden batan güneşin muhteşem görüntüsünü seyretmenin zevkini tatmak isteyenler için muhteşem bir yerdir.

Çalış Plajı nerededir?

Çalış plajı, Fethiye'nin batı girişinde Muğla – Fethiye yolu üzeride yer almaktadır. Çalış, Dalaman havaalanına 45 km, Fethiye merkezine 5 km ve Ölüdeniz plajına 20 km uzaklıktaki Fethiye'nin en popüler turistik bölgelerinden biridir. Çalış 4 km uzunluğundaki kumsalıyla her yıl daha fazla ziyaretçiyi misafir etmektedir.

Çalış Plajına nasıl gidilir?

Fethiye’den Çalış’a gitmek için, deniz ve karayolu gibi, iki farklı alternatif yoldan birini tercih edebilirsiniz. Fethiye Körfezi’nden kalkan tekneler, yaz boyunca Fethiye’den Çalış’a, Çalış’tan da Fethiye’ye yolcu taşımaktadır. Ayrıca, her on beş dakikada bir yeni cami arkasından kalkan Çalış minibüsleri ile de Fethiye’den Çalış’a geçmek mümkündür. Çalış ile Fethiye arasında düzenli otobüs seferleri de vardır.

Çalış Plajında neler yapılabilir?

Gün batımı eşliğinde, yemeklerini yiyerek romantik bir ortamda yorgunluğu atmak isteyenlerin sık sık ziyaret ettiği Çalış Plajı,  uçsuz bucaksız görünümlü kumsalı ve kumsal boyunca sıralanmış çok sayıdaki alışveriş ve konaklama tesisleri ile ziyaretçileri kendisine hayran bırakacak güzellikte olan bir tatil köyüdür. Plajı iyi rüzgar aldığı içi sörf yapmaya da elverişli olan Çalış Plajı, sık sık sörf yapanların renkli görüntüleri ile de  süslenir.

Şat Burnu’ndan, minibüs son durağına kadar olan yerdeki alanın adıdır Çalış. Oradan kuzeye doğru uzanan ve Kargı Çayına kadar olan bölüme ise, “Koca Çalış” denilmektedir. Çalış adının, Ahmet Gazi’nin Çalış Sahili’ne yakın bir yerde yaptığı savaş sırasında, düşman saldırısı karşısında direnen yaşlı bir Alperen’e; “Dayan baba, biraz daha çalış. Düşmanı yenmemize az kaldı” şeklindeki sözünden kaynaklandığı rivayet edilir.

Türkiye Caretta Caretta denilen deniz kaplumbağalarını yumurta bırakarak ürediği 17 plaj vardır. Çalış plajı bu 17 plajdan biridir. Gündüz denize dalarak kendilerinin gizleyen Caretta Caretta’lar, her yıl nisan ayının ortalarına doğru başlayıp, kasım ayına kadar olan dönemde geceleri kumsala çıkarlar. Nisan ayın ortalarından itibaren, iki ay boyunca kumsala yumurta bırakan Caretta  Caretta’lar açısından bu iki aylık dönem, üremeleri için en uygun dönemdir.

Çalış Plajı’nın Şat Burnu tarafında olan belediyeye ait bir işletme olan kafeterya, kıl çadır içinde olması ve Fethiye’ye ait eski eşyaları bünyesinde barındırması nedeniyle, bir çeşit Yörük Müzesi konumundadır.

Gündüz sıcakta bunalıp, akşam halk müziği keyfini yaşayarak dinlenmek isteyenler için son derece nezih bir yerdir. Her yıl daha fazla ilgi çeken Kıl Çadır’a, Çalış Sahili’nden yürüyerek gidebilirsiniz.

Çalış Plajı’nda nerede kalınabilir?

Çalış Plajı Fethiye'nin en büyük turistik alanlarından biridir ve her büyüklükte otele sahip olduğu kadar Çalış villa kiralama ve kiralık yazlık daire konaklamak için çeşitli özelliklere sahip müstakil villa ve büyük kompleks çeklindeki apart dairelere sahiptir. Alan tatil kompleksleri, özel villalar ve tatil için kiralık mülklerle doludur. Kısa süreli villa kiralamak veya tatillerini büyük havuzlu apart kiralık dairelerde geçirmek isteyenler için popülerdir.

Çalış Plajı Fotoğrafları